Czego nie mówić osobie z depresją?

Depresja jest chorobą, na którą może zapaść każdy z nas. Często, aby pomóc choremu kierujemy do niego słowa, które na pierwszy rzut oka wydają nam się wspierające. Tylko czy tak jest naprawdę? Odpowiedź w tym artykule.

Weź się w garść.
Inni mają gorzej.
Nie przesadzaj już.
W głowie ci się poprzewracało i tyle.
Ja też wczoraj miałam depresję, ale wypiłam kawę z Aśką i mi przeszło.

Takimi słowami karmimy osoby chore na depresję. Myślimy, że w ten sposób im pomożemy, zmobilizujemy do działania i sprawimy, że poczują się lepiej.
Niestety jest dokładnie odwrotnie. Mówiąc takie słowa do osób chorych sprawiamy, że czują się jeszcze gorzej. Po usłyszeniu jednego z takich zdań chory myśli, że jest do niczego, jeszcze bardziej się załamuje, a dodatkowo ma poczucie winy, że nie potrafi nic zrobić, aby polepszyć swój stan i jest ciężarem dla innych.

Mnóstwo osób już to powiedziało, ja jednak powtorze, bo do wielu wciąż nie trafia, że:

DEPRESJA TO CHOROBA.

Nie lenistwo, nie chwilowy smutek, na który pomoże gorąca czekolada. Chory na depresję nie weźmie się w garść, bo nie ma na to siły. Dla takich osób wstanie z łóżka i wzięcie porannego prysznica to wyczyn na miarę zdobycia Mount Everest.
Nie mówcie osobie z depresją, że inni mają gorzej, bo dla niej zawalił się świat i ją przygniótł niczym ściana z cegieł.

Nie wpędzajcie jej w poczucie winy, zaoferujcie swoją pomoc, bądźcie w pobliżu, ale nie narzucajcie się. I uwierzcie, że czasami lepiej milczeć i wesprzeć swoją obecnością niż mówić rzeczy, które sprawiają, że chory czuje się totalnie nie zrozumiany i jego samopoczucie jeszcze bardziej się pogarsza.

Treść większego napisu

Napisz

Treść mniejszego napisu

do mnie

Napisz do mnie

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *